Zatiaľ čo detoxikácia organizmu (očista jednotlivých tkanív od jedov) u ľudí je v posledných rokoch téma často diskutovaná v odborných aj laických kruhoch, o možnostiach detoxikačnej liečby u zvierat sa hovorí podstatne menej.
Zvyšovanie počtu psov a mačiek, ktorí sú chovaní ako domáci maznáčikovia, je celosvetovým trendom. V súvislosti s tým sa zvyšuje aj požiadavka na skvalitňovanie a predlžovanie ich života.
Psi a mačky sú v súčasnosti natoľko domestikovaní a žijú v takom tesnom kontakte s majiteľmi, že stále častejšie trpia rovnakými civilizačnými chorobami ako ľudia.
Jednou z príčin alergií, nádorových a metabolických ochorení, porúch reprodukcie a porúch správania je preťaženie organizmu rôznymi toxínmi. Dôsledkom vplyvu toxínov na organizmus zvierat je znečistenie a tým aj oslabenie funkcie orgánov, hlavne orgánov vylučovacích a detoxikačných.
S rozvojom detoxikačnej medicíny u ľudí sa časom vytvorila požiadavka a potreba detoxikácie aj u spoločenských zvierat, predovšetkým psov a mačiek. Mnohí majitelia zvierat sa sami zaujímajú o zdravý životný štýl, vyhľadávajú aj alternatívne spôsoby zabezpečovania a udržiavania zdravia a vyžadujú to aj pre svojich miláčikov.
Najčastejším dôvodom na zavedenie detoxikačnej liečby však sú chronické ochorenia, ktoré odolávajú konvenčnej liečbe. Konvenčná (klasická) liečba vo väčšine prípadov nerieši pravú príčinu choroby, ale venuje sa len jej príznakom a následkom, ktoré pozastavuje alebo tlmí. Podľa skúseností z humánnej detoxikačnej medicíny sú príčinou chorôb toxíny a infekcie v organizme. Pokiaľ sa detoxikáciou podarí z tela odstrániť podstatnú časť toxínov, obvykle dôjde aj k odstráneniu rôznych príznakov chronických chorôb.
Detoxikačná medicína ľudí aj zvierat vychádza z celostných – holistických princípov. To znamená, že na zdravie a choroby jedinca sa pozerá ako na celok, teda hodnotí sa fyzické telo aj psychika.
Najčastejšie toxíny, s ktorými prichádzajú psi a mačky do kontaktu:
- chemické látky v potrave a maškrtách – rôzne prídavné látky, „umelé“ vitamíny, hormónya pesticídy v nekvalitných komerčných krmivách
- toxíny produkované v tele ako výsledok trávenia a metabolizmu
- lieky a iné chemické látky (najmä antibiotiká, steroidné a nesteroidné protizápalové lieky, prípravky proti vonkajším a vnútorným parazitom a vakcíny, chemické čistiace prostriedky používané v domácnosti, atď.)
- vírusy, baktérie, plesne, kvasinky a parazity
- toxíny z prostredia (vzduch, voda, pôda): herbicídy, pesticídy, výfukové plyny, chemikálie používané na posyp chodníkov, atď.
- toxíny v domácnosti: chemické čistiace prostriedky, osviežovače vzduchu, laky na vlasy a deodoranty, cigaretový dym (psi sú často „pasívni „fajčiari)
- emócie/stres – tesný kontakt s majiteľom má za následok prenos emócií majiteľa na zviera
- samice vystavované počas svojho života rozličným toxínom ich počas gravidity prenášajú na plody, takže šteňatá a mačatá sa už rodia s určitou toxickou záťažou
Odporúčaný postup pri detoxikácii psov a mačiek
1. zastavenie prísunu toxínov do organizmu:
- na úvod je vhodná hladovka 12-36 hod. u psov, u mačiek maximálne 12 hodín
- zmena potravy:
Najprirodzenejšia pre mäsožravce je surová strava BARF (Bones and Raw Food), obsahujúca surové mäso, vnútornosti a kosti, ovocie a zeleninu; vhodný je tiež čiastočný BARF (surové mäso a za studena lisované krmivo bez chemických látok), alebo doma pripravovaná varená strava bez soli a korenín; v krajnom prípade prechod na kvalitné granulované krmivo s vysokým podielom mäsa, bez obilnín a bez prídavných chemických látok
- denne poskytnúť dostatok čerstvej pitnej vody (ideálne filtrovanej); pravidelne čistiť misky na vodu a jedlo
- minimalizovať liečbu chemickými liekmi: odčervovať prírodnými bylinnými produktmi, používať prírodné ektoparazitiká a ekologické čistiace prostriedky; dodržiavať individuálny vakcinačný program s rešpektovaním veku, kondície a chronických ochorení
- zabezpečiť prísun čistého vzduchu častým vetraním domácností; majitelia – fajčiari by nemali fajčiť v prítomnosti svojich zvieracích miláčikov
- zabezpečiť pravidelnú starostlivosť o kožu a srsť česaním a používaním prírodných kozmetických produktov
- dôležitý je aj pravidelný pohyb zvieraťa v čistom prostredí, dostatok primeraných aktivít a interakcií s majiteľom
- psom, ktorí zvyknú požierať trávu to dovoliť len v čistom prostredí (nie pri ceste alebo v psom výbehu)
2. detoxikácia organizmu
Aj u zvierat je na odstránenie toxínov z organizmu k dispozícii niekoľko možností:
- fytoterapeutiká – bylinné zmesi pre psov a mačky obsahujúce byliny ako pestrec mariánsky, púpava, ďatelina lúčna, lopúch, praslička, harmanček, žihľava, myší chvost, zlatobyľ, breza, ale aj preparáty z morských a sladkovodných rias a aloe vera
- homeopatiká – tzv. drenážne lieky
- kontrolovaná a riadená detoxikácia preparátmi Joalis Animal
Ide o prírodné veterinárne prípravky pochádzajúce z výskumu a vývoja MUDr. Josefa Jonáša. Sú vyrobené technológiou schopnou ukladať informáciu o toxínoch do nosiča informácií, ktorým je etanol. Na základe rozpoznania tejto informácie organizmus aktivuje svoj imunitný systém a príslušný toxín vylúči svojimi vlastnými silami. Druhou zložkou preparátov Joalis Animal sú aktívne látky – rastliny a vitamíny. Informačné veterinárne preparáty Joalis Animal nedodávajú do tela zvieraťa žiadnu umelú chemickú látku, ani samy o sebe neodstraňujú toxíny. Preparáty poskytujú organizmu informáciu, ako sa má sám s využitím svojich revitalizačných schopností zbaviť toxínov.
3. doplnenie chýbajúcich živín do organizmu podávaním kvalitných prírodných výživových doplnkov
vitamíny, minerálne látky, nenasýtené mastné kyseliny, probiotiká, tráviace enzýmy, atď.
Možné, ale nie nevyhnutné sprievodné príznaky detoxikácie:
hlieny v stolici, hnačka, výtoky z očí, zmeny na koži, zvýšený zápach tela a/alebo škrabanie; niekedy môže dôjsť k tzv. detoxikačnej kríze, kedy sa môžu zdravotné problémy dočasne zhoršiť; tieto príznaky však časom spontánne vymiznú.
Autor článku: MVDr. Zuzana Stražanová
© MVDr. Zuzana Stražanová. Článok môže byť šírený, kopírovaný a používaný iba pre nekomerčné účely, a to len v neskrátenej podobe a s uvedením autorky článku a zdroja s aktívnym odkazom.