Kotercový kašeľ – ako psíkov chrániť prírodnou cestou?

2022-10-13T21:24:17+01:00 Ochorenia|

Je tu opäť jeseň so svojím sychravým počasím. Jedným z ochorení, ktoré sa môžu v tomto období u psov vyskytnúť, je kotercový kašeľ (infekčná laryngotracheitída). Toto ochorenie väčšinou neohrozuje život psa, ale často veľmi vystraší jeho majiteľa.

Kašeľ je zvyčajne suchý, dráždivý a záchvatovitý a často znie, ako by sa pes dusil alebo mal niečo v krku. K ďalším príznakom ochorenia patrí výtok z nosa a očí, nechutenstvo, znížená aktivita až apatia.

Kotercový kašeľ má viacerých pôvodcov z radu vírusov a baktérií, a prenáša sa výlučkami psov pri ich priamom aj nepriamom kontakte (z prostredia).

Tak ako pri iných ochoreniach, aj tu je dôležitá prevencia. Klasická veterinárna medicína má pre prevenciu a liečbu kotercového kašľa svoje odporúčania a postupy, ale existujú aj prírodné riešenia a opatrenia, ktoré môžu zabrániť tomu, aby váš psík ochorel.

Ako chrániť psíka pred kotercovým kašľom?

  • Ochorenie je pre psov vysoko nákazlivé, preto sa treba v období jeho výskytu podľa možnosti vyhýbať miestam, kde sa zdržuje veľa psov (priestory na venčenie, výstavy, cvičiská); majitelia psov, u ktorých už bolo toto ochorenie diagnostikované, by mali byť zodpovední a nemali by umožniť kontakt svojho psa s inými psami.
  • Prechladnutie je často dôvodom, že sa pes stane viac vnímavým k pôvodcom ochorenia. V sychravom počasí je preto potrebné chrániť psov s krátkou a riedkou srsťou vhodným oblečením. Týka sa to predovšetkým šteniat, gravidných sučiek, starých psov a psov s nejakým chronickým ochorením. Keď vonku prší, po návrate domov treba psa dôkladne vysušiť a nedovoliť mu ležať na studenej podlahe.
  • Kvalitná strava je pre dobrú kondíciu a obranyschopnosť organizmu veľmi dôležitá. Je na možnostiach majiteľa, či sa rozhodne pre kŕmenie surovou stravou BARF (pozri knihu BARF – Krmení psa přirozenou stravou), stravou varenou z kvalitných surovín, alebo kvalitným granulovaným krmivom.
  • Podpora imunitného systému psíkov je v období výskytu kotercového kašľa obzvlášť dôležitá. Organizmus zdravého psa s nenarušenou imunitou sa väčšinou dokáže ochoreniu ubrániť.

Ktoré prírodné prípravky môžu byť pre vášho psíka prospešné?

Prípravky na podporu imunity:

VET-P-IM sirup

MultiBoost – pasta pre psov

cdVet HustaVet Immun

Energy Virovet

cdVet Propolis Herbal

Prvé mierne príznaky ochorenia nemusia byť hneď riešené podávaním antibiotík a iných chemických liekov. Ľahšie stavy, keď je psík aktívny, má zachovanú chuť do jedla a len občas pokašliava, je možné zvládnuť prírodnou liečbou.

Prípravky proti kašľu a prechladnutiu:

cdVet Olej proti kašľu HustaVet

Caniresp sirup na dýchacie cesty

cdVet Olej z černuchy damašskej

Dokonalá Láska Intenzívna Boswelia – podporná inhalácia

Výraznejšie príznaky ochorenia však jednoznačne vyžadujú návštevu veterinárnej ambulancie a primeranú liečbu.