• z útulku

KÚPA alebo OSVOJENIE zvieraťa

2018-06-26T14:51:45+02:00 Články, Nové zvieratko|

Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek nové zvieratko, majte na pamäti, že je to živý tvor, ktorý vníma a cíti.

Týka sa to predovšetkým psov a mačiek, ktoré veľmi ťažko znášajú, keď musia meniť majiteľov, alebo sa ocitnú v útulku.

Rozhodnutie kúpiť alebo osvojiť si zviera by mala zvážiť celá rodina. Treba si premyslieť, či sa bude mať kto o zvieratko starať, chodiť s ním na prechádzky, kŕmiť a česať ho, dávať ho očkovať alebo liečiť. Dôležité je prehodnotiť aj finančnú stránku – aj zdravé zviera bude celoživotne potrebovať krmivo, očkovania, tabletky na odčervenie, prípravky proti blchám a kliešťom a iné potreby. Keď sa stane, že zvieratko ochorie, budete s ním budete chcieť cestovať do zahraničia, alebo vaša sučka bude mať šteniatka, náklady na veterinárnu starostlivosť ešte vzrastú.

V prípade, že sa rozhodnete pre psíka (mačičku) z útulku, vopred sa podrobne informujte, či nemá nejaké zdravotné problémy alebo problémy so správaním.

„Problémové“ zvieratko si osvojte výlučne v tom prípade, keď máte dostatok vôle tolerovať a riešiť jeho problémy, dostatok času a energie, aby ste sa mu mohli venovať a aj dostatok finančných prostriedkov na prípadnú liečbu. Ak tieto požiadavky nespĺňate, neberte si zviera z útulku, ale radšej si šteniatko alebo mačiatko kúpte.

Prosím, aby ste nekupovali šteniatka ani mačiatka od tzv. „množiteľov“!

Spoznáte ich takto:

  • Množiteľ vám väčšinou neukáže rodičov šteňaťa a prostredie, kde realizuje jeho „chov“, niektorí predávajú šteňatá dokonca na tržniciach, parkoviskách alebo benzínových pumpách rovno z kufra auta!
  • Ak vám aj množiteľ ukáže miesto, kde sú zvieratá chované, všimnete si zlé hygienické pomery a nevyhovujúce priestory preplnené psami, často sú spolu psi rôzneho veku aj rôznych rás.
  • Šteňatá majú vonkajšie aj vnútorné parazity, prípadne rôzne vrodené chyby (pruh, zadržanie semenníkov, zlý zhryz, atď.), na čo vás množiteľ neupozorní.
  • Množiteľ vám povie, že šteňa už bolo odčervené a očkované, ale nedá vám o tom žiadny doklad – očkovací preukaz.
  • Množiteľ často tvrdí, že šteňa je čistokrvné, ale kvôli nadpočetnosti nemá preukaz pôvodu.
  • Za šteňa síce zaplatíte nižšiu sumu ako u seriózneho chovateľa, ale suma, ktorú neskôr zaplatíte za nutné veterinárne ošetrenia, bude niekoľkonásobne vyššia.

V súčasnosti nie je možné zastaviť „veľkovýrobu“ psov množiteľmi právnou cestou, jediný spôsob je nekupovať od nich šteňatá!

Odporúčam venovať výberu nového člena rodiny dostatok času. Vybrať si vhodné plemeno, pohlavie, vek; v žiadnom prípade sa nenechať ovplyvniť módnymi trendmi alebo vonkajším výzorom psa. Zvážiť svoje časové a finančné možnosti, ako aj ochotu chodiť so psom daného plemena každý deň na niekoľkohodinové prechádzky alebo na cvičisko.

Obzvlášť dôležitý je výber správneho plemena v rodinách s malými deťmi, odporúčané sú sučky menších pokojnejších plemien. Po výbere plemena je potrebné nájsť spoľahlivého a seriózneho chovateľa (najlepšie v chovateľských kluboch). Ak chcete mať záruku, že si kúpite naozaj čistokrvného psa so zárukou určitých vlastností, kúpte si šteňa s preukazom pôvodu (rodokmeňom) z chovnej stanice. Navštívte chovateľa ešte pred odberom šteňaťa, poraďte sa s ním a vyžiadajte si informácie o rodičoch šteňaťa a o prípadnom výskyte dedičných ochorení typických pre dané plemeno. Pri kúpe je možné a odporúčané uzavrieť zmluvu o kúpe a predaji. Seriózny chovateľ vám pri predaji dá očkovací preukaz šteňaťa (ak sa jedná o zviera s rodokmeňom, aj príslušné doklady), vzorku krmiva, na ktoré je šteniatko zvyknuté, prípadne nejaké veci od matky šteniatka, aby si ľahšie zvyklo v novom domove.


Autor článku: MVDr. Zuzana Stražanová

© MVDr. Zuzana Stražanová. Článok môže byť šírený, kopírovaný a používaný iba pre nekomerčné účely, a to len v neskrátenej podobe a s uvedením autorky článku a zdroja s aktívnym odkazom.