• stary-pes

Starnutie psov a mačiek a ako môže majiteľ pomôcť svojmu starnúcemu zvieratku

2017-09-10T22:29:35+02:00 Články, Ochorenia|
 • Zmeniť druh krmiva podľa zdravotných problémov zvieraťa. Kŕmiť ho častejšie menšími dávkami krmiva.
 • Kontrolovať váhu svojho zvieraťa, zviera bude zdravšie, ak bude mať váhu v norme.
 • Chodiť so psom radšej častejšie na kratšie prechádzky ako na jednu dlhú. Prechádzky robiť po každom kŕmení, pred spaním a hneď ráno.
 • Poskytnúť mu  teplopohodlie  a  mäkké lôžko, hlavne ak má otlaky nad kĺbmi  alebo artritídu.
 • Častejšie ho česať, podporuje to cirkulačný systém a udržiava kožu a srsť v dobrom stave.
 • Dopriať mu rôzne motivačné hračky, dostatok spoločných  hier a zábavy. Podporuje to jeho mentálne zdravie a spomaľuje proces starnutia mozgu.
 • Chodiť s ním aspoň 1x ročne na preventívne veterinárne prehliadky, podľa potreby a na odporúčanie veterinárneho lekára mu podávať špeciálne lieky a podporné prostriedky.

Starnutie

je prirodzený a nevyhnutný proces, ktorý so sebou prináša rôzne zmeny v zdravotnom stave – mení sa metabolizmus, zvyšuje sa náchylnosť k infekciám, znižuje sa  citlivosť sluchu, zraku  a čuchu, dochádza k poruchám činnosti  orgánov, atď.

V dôsledku pokroku vo veterinárnej medicíne a zlepšenia starostlivosti sa stále predlžuje vek, ktorého sa zvieratá dožívajú. K tomu, aby zvieratá prežívali starobu v primeranom zdravotnom stave a dobrej kondícii je ale potrebné, aby ich majitelia boli dostatočne informovaní o tom, ako sa starnutie u zvierat prejavuje, ako aj o tom, čo môžu pre svoje zvieratko urobiť.

Nevyhnutná je aj intenzívnejšia spolupráca s veterinárnym lekárom ich zvieratka. Spoločným cieľom veterinárneho lekára a majiteľov seniorských psíkov a mačičiek by malo byť predĺženie a skvalitnenie života zvierat.

Kedy je zviera považované za seniora?

Priemerný vek je 8 rokov, ale u obrovských plemien psov je považovaný za seniorský už vek 6 rokov.

Aké sú najčastejšie zmeny v procese starnutia zvierat? Čo si môže majiteľ na zvieratku všimnúť a ako je možné problémom predchádzať?

è zmeny srsti a kože: srsť sa môže stať matnejšou a jemnejšou; v okolí očí a na papuľke začína šedivieť a môže sa objaviť jej zvýšené vypadávanie.

stara-macka

Ilustračná fotografia – zdroj: Internet

U seniorov je potrebná intenzívnejšia starostlivosť o kožu a srsť – častejšie česanie a používanie špeciálnych šampónov, kondicionérov a balzamov pre seniorov, pridávanie výživových doplnkov s obsahom vitamínov a nenasýtených mastných kyselín do krmiva.

Koža seniorov je suchšia a jemnejšia a viac náchylná na poranenia, u niektorých jedincov sa objaví zvýšený výskyt nezhubných kožných tumorov rôznej veľkosti ale aj zhubných nádorov; riešenie je individuálne a vyžaduje vyšetrenie u veterinárneho lekára.

U veľkých plemien psov a u psov s nadváhou je v dôsledku zníženej aktivity a ležania na tvrdom povrchu častý výskyt otlakov hlavne nad lakťovými kĺbmi; psovi je potrebné poskytnúť mäkké, prípadne špeciálne ortopedické lôžko a zvýšiť starostlivosť o zhrubnutú kožu; časté u seniorov je aj prerastanie pazúrov, prípadne ich zvýšená lámavosť, preto je potrebné ich častejšie ošetrovať.

è zmeny na zmyslových orgánoch, hlavne starecký zákal rohovky a oslabenie zraku a sluchu; preventívne podávanie výživových doplnkov môže proces starnutia čiastočne spomaliť, v neskorších štádiách je dôležité zaistiť hlavne bezpečnosť zvieraťa – v domácnosti odstrániť z jeho okolia nebezpečné predmety, na prechádzkach ho mať stále na vôdzke.

è zmeny v požiadavkách na výživu a zmeny v hmotnosti: so zmenou metabolizmu a znížením fyzickej aktivity zvieraťa klesá jeho potreba energie; ak zviera dostáva v krmive viac energie ako potrebuje, dochádza k ukladaniu tuku v tele a k obezite.

boxer

Ilustračná fotografia – zdroj: Internet

Obezita je jedným z faktorov, ktoré zhoršujú kondíciu a skracujú život zvieraťa, preto je nevyhnutná úprava diéty, hlavne zníženie obsahu tuku, zvýšenie obsahu vlákniny a prídavok vitamínov, minerálnych látok  a nenasýtených mastných kyselín; dôležitý je primeraný pravidelný a regulovaný pohyb; ak nadváha pretrváva aj napriek diéte a pohybu, je potrebné odborné vyšetrenie (keďže jednou z možných príčin obezity je znížená funkcia štítnej žľazy).

Pozornosť a odborné vyšetrenie si vyžaduje aj výraznejší pokles hmotnosti zvieraťa a tiež zmeny vo veľkosti brucha.

è zníženie pohyblivosti a artritída: majiteľ môže u psa pozorovať problémy pri chôdzi po schodoch, pri vyskakovaní a zoskakovaní, stuhnutosť alebo krívanie.

U seniorov je potrebné dlhodobé preventívne aj liečebné  podávanie prípravkov na ochranu chrupaviek a podporu kĺbov, v prípade bolestivosti aj protizápalových liekov. Nikdy netreba dávať zvieratám „ľudské lieky“, ale používať len lieky pre zvieratá, ktoré odporučí veterinárny lekár.

stary-pes

Ilustračná fotografia – zdroj: Internet

Dôležitý je primeraný pravidelný a regulovaný pohyb, ktorý má význam aj ako prevencia pred ochabnutím svalstva. U psov so zníženou mobilitou a bolesťami môžu byť nápomocné ortopedické pomôcky ako rôzne nástupné lávky, schodíky, podporné postroje a špeciálne lôžka. Prejavy náhlej slabosti a neschopnosti pohybu, výrazné krívanie alebo nedošľapovanie na niektorú končatinu a iné prejavy bolesti  musí vyšetriť veterinárny lekár.

è zmeny v ústnej dutine: zápach, zvýšené ukladanie zubného kameňa, zápal ďasien, paradentóza, strata zubov; nutná je pravidelná ústna hygiena s použitím produktov určených špeciálne pre zvieratá – zubné pasty, kefky, ústne vody, dentálne tyčinky alebo hračky, alebo komerčné krmivá s čistiacim účinkom.

V individuálnych prípadoch je nutné odstránenie zubného kameňa ultrazvukom v anestézii, extrakcia zubov a/alebo medikamentózna liečba.

è zmeny v procese trávenia: vekom sa trávenie spomaľuje, čo môže viesť k zápche. Zápcha je častým problémom aj u zvierat s ortopedickými problémami (hlavne s dyspláziou bedrových kĺbov), s ochorením análnych žliaz alebo u samcov so zväčšenou prostatou.

Prevenciou môže byť krmivo s dostatočným obsahom vlákniny, pri miernych a občasných problémoch môžu pomôcť prírodné prostriedky, ale väčšinou je nutné odborné  vyšetrenie a riešenie príčiny spôsobujúcej zápchu (to isté platí pri hnačke, plynatosti, nechutenstve alebo zvracaní).

è problémy s dýchaním a kašeľ sú možnými signálmi ochorení srdcovocievneho systému; v tomto prípade treba neodkladne vyhľadať veterinárneho lekára, ktorý okrem klinického vyšetrenia a vyšetrenia srdca a pľúc fonendoskopom pravdepodobne odporučí aj kardiologické vyšetrenie (EKG,RTG, USG).

è zvýšený smäd a intenzívne močenie sú príznakmi viacerých ochorení, tak ako aj znížený príjem vody a zástava močenia, preto je nutné odborné vyšetrenie.

è tiky, triaška, kŕče, opakované stereotypné pohyby alebo strata vedomia si vyžadujú okamžité vyšetrenie.

è strata návykov čistotnosti, špinenie vo vnútri, únik moča môžu u seniorov súvisieť s chorobami močového, pohlavného alebo tráviaceho aparátu, ale môžu byť aj signálom degeneratívnych  procesov v mozgu, ktoré spôsobujú mentálny úpadok zvieraťa, tzv. kognitívnu dysfunkciu (zviera zabúda  na naučené návyky a  nepýta sa von); všetky menované problémy si vyžadujú odborný zásah.

è dezorientácia v známom prostredí, znížená interakcia s majiteľmi, poruchy spánkového cyklu sú ďalšie príznaky Syndrómu kognitívnej dysfunkcie.

Prevenciou je podávanie výživových doplnkov pre seniorov a zintenzívnenie spoločných aktivít majiteľa so zvieraťom – nie je správne nechať staré zvieratko len spať a vyčleňovať ho z diania v rodine, nečinnosťou sa jeho mentálny úpadok urýchli; prípady s výraznejším príznakmi si vyžadujú medikamentóznu liečbu, ktorú odporučí veterinárny lekár.

Existuje celý rad zdravotných problémov, ktoré laik nemôže rozpoznať, a niektoré ochorenia sa vďaka kompenzačnej schopnosti orgánov začnú prejavovať navonok až vtedy, keď orgány zlyhávajú.

Z týchto dôvodov sú u seniorov obzvlášť dôležité preventívne prehliadky. Včasné zachytenie ochorenia a stanovenie diagnózy poskytuje väčšiu šancu na liečbu, vyliečenie, prípadne spomalenie choroby.

Ako často treba u seniorských zvierat absolvovať preventívnu prehliadku?

Vo všeobecnosti je potrebná preventívna prehliadka 1x ročne, u gigantických plemien psov nad 6 rokov sa odporúča 2x ročne, u zvierat s chronickými ochoreniami podľa potreby aj častejšie.

Z čoho pozostáva preventívna prehliadka?

Preventívna prehliadka pozostáva:

 • z rozhovoru s majiteľom (tzv. odber anamnézy), ktorý poskytne údaje o pozorovaných problémoch   zvieraťa
 • zo základného klinického vyšetrenia – posúdi sa výživný stav a kondícia zvieraťa, stav pohybového aparátu, očí, uší, zubov, srdca, pľúc, kože a srsti;  u sučiek sa zhodnotí stav mliečnej žľazy a prípadný výskyt nádorov, u psov sa vyšetrí prostata
 • z biochemického vyšetrenia krvi a moču so zameraním na obličky, pečeň, srdce a pankreas
 • z vyšetrenia prípadných porúch správania a poznávania súvisiacich so starnutím

Na základe zistených výsledkov sa následne odporučia preventívne opatrenia, ako je vhodná diéta, výživové doplnky a liečba, alebo ďalšie potrebné vyšetrenia. (hematologické, parazitologické, gynekologické, ortopedické, neurologické vyšetrenie, EKG, RTG, USG vyšetrenie,  vyšetrenie funkcie štítnej žľazy a nadobličiek, atď.).


Autor článku: MVDr. Zuzana Stražanová

© MVDr. Zuzana Stražanová. Článok môže byť šírený, kopírovaný a používaný iba pre nekomerčné účely, a to len v neskrátenej podobe a s uvedením autorky článku a zdroja s aktívnym odkazom.