Leto a dovolenky sú už v plnom prúde. Keďže cestovanie so zvieraťom už nie je problém, v posledných rokoch pribúda počet majiteľov, ktorí chcú mať svojho miláčika pri sebe aj v čase oddychu.
Na čo treba pred cestou myslieť a ako sa na ňu pripraviť?
Pokiaľ chcete cestovať do zahraničia, váš psík alebo mačka bude potrebovať pas a kvôli identifikácii musí byť zviera začipované. Samozrejmosťou je platná vakcinácia a ošetrenie proti vnútorným a vonkajším parazitom. Niektoré krajiny majú aj ďalšie požiadavky, preto je potrebné si ich zistiť s predstihom u vášho veterinárneho lekára, alebo na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe.
Keď sa chystáte cestovať na dovolenku letecky, overte si vopred, či vaša letecká spoločnosť umožní prepravu zvierat. Malé plemená psov a mačky je možné mať v prepravke na palube, veľkí psi musia byť v klietke v batožinovom priestore (keďže toto je pre psov veľmi stresujúce, cestovanie lietadlom s veľkým psom len na dovolenku neodporúčam, radšej psíka nechajte v psom hoteli).
Cestovanie autom znáša väčšina zvierat bez problémov, avšak niektorí psi trpia nevoľnosťou so zvracaním, iní sú veľmi nepokojní alebo vystrašení. V takom prípade môžu výrazne pomôcť homeopatiká a Bachove kvetové esencie, ktoré je potrebné začať podávať už pred cestou a pokračovať podľa potreby počas jazdy.
Aby bolo cestovanie v aute bezpečné pre ľudí aj zvieratá, treba dodržať nasledovné zásady:
- veľkí psi musia byť pripútaní bezpečnostnými pásmi, alebo oddelení od posádky auta bezpečnostnou mrežou (sieťou)
- malí psi by mali byť umiestnení v prepravných boxoch upevnených bezpečnostnými pásmi, alebo môžu byť pripútaní priamo bezpečnostnými pásmi
- mačky majú byť prepravované výlučne v prepravke, ktorá je ukotvená bezpečnostným pásom auta
- pes, ktorý nie je počas jazdy pripútaný, môže pri prudkom brzdení alebo autonehode zraniť posádku auta alebo sám seba, v krajnom prípade môže vypadnúť z auta cez rozbité okno
- pripútanie psa počas jazdy je v niektorých krajinách povinné, za nedodržanie hrozí pokuta
- na zlepšenie pohodlia psa a na zamedzenie jeho spadnutia medzi sedadlá je možné použiť špeciálnu autodeku
- nekŕmte psa pred cestou a robte časté prestávky na bezpečnom mieste, podajte mu vodu, prípadne malé množstvo krmiva a nechajte ho, aby sa prebehol
- nenechávajte psa sedieť na sedadle vedľa šoféra v aute, ktoré má airbagy, pri ich aktivácii sa môže pes zraniť až usmrtiť!
- nedovoľte psovi, aby mal počas jazdy vystrčenú hlavu z okna – hrozí zápal očí, uší, prípadne vypadnutie psa z auta; pri použití klimatizácie zabezpečte, aby nebola nasmerovaná priamo na psa
- nikdy nenechávajte psa v zaparkovanom aute ( ani keď je pootvorené okno), v lete hrozí už po krátkom čase prehriatie a úhyn !
- na rozptýlenie nepokojného alebo bojazlivého psa počas cesty je možné použiť motivačné hračky plniteľné maškrtami
- veľmi dobrý efekt na upokojenie má aromaterapia, prípravok je možné nakvapkať na deku, na ktorej pes počas jazdy leží, alebo olej votrieť do neosrstenej kože psa
- účinná je aj feromónová terapia- pre psov je vo forme obojka, u mačiek je vhodný feromónový sprej
Čím kŕmiť psa alebo mačku na dovolenke ?
Aby ste sa vyhli prípadným tráviacim problémom vášho zvieratka, zoberte mu so sebou krmivo, ktorým ho bežne kŕmite doma a nespoliehajte sa na to, že mu na mieste niečo kúpite. Nedávajte mu radšej žiadne miestne špeciality a rôzne pochutiny, ktoré bežne nedostáva (zmrzlina, korenené jedlá, atď.). Odporúčané je aj preventívne podávanie probiotík pre zvieratá. Nenechávajte psa piť vodu z neznámych zdrojov, bezpečnejšia je nesýtená balená voda, alebo používajte na úpravu vody na pitie biocídny roztok.
Ako predísť zdravotným problémom psa počas dovolenky
Keď dovolenkujete pri mori a pes sa kúpe v slanej vode, je potrebné ho vždy večer opláchnuť čistou sladkou vodou. Po skončení dovolenky treba ošetriť kožu vysušenú od soli a slnka najlepšie špeciálnym prírodným šampónom a balzamom.
Dbajte na to, aby pes nebehal (alebo neležal) celý deň na slnku, hrozí mu prehriatie alebo úpal. Nedovoľte mu, aby rozhorúčený skočil do studenej vody, ale ochladzujte ho postupne.
Klimatizácia môže ohroziť zdravie zvieraťa nielen v aute, ale aj v hotelovej izbe, preto je pri jej používaní potrebná opatrnosť.
Autor článku: MVDr. Zuzana Stražanová
© MVDr. Zuzana Stražanová. Článok môže byť šírený, kopírovaný a používaný iba pre nekomerčné účely, a to len v neskrátenej podobe a s uvedením autorky článku a zdroja s aktívnym odkazom.