Zviera nie je vhodný vianočný darček

2017-12-21T20:23:46+02:00 Aktuality, Články, Nové zvieratko|

December je už tradične mesiac príprav na Vianoce a oslavu konca roka. Väčšina z nás túži svojich blízkych obdarovať a spôsobiť im tak radosť. Napriek každoročne opakovaným výzvam v médiách a na sociálnych sieťach, aby živé zvieratá neboli darované, však veľa ľudí stále považuje zviera za vhodný, či dokonca originálny vianočný darček.

Zvieratá sú samozrejme darované s dobrým úmyslom. Pre mnohých rodičov je lákavá predstava psíka s mašľou okolo krku pod stromčekom. Tešia sa na rozžiarené očká detí, ktoré celý rok túžili po zvieratku a napísali to aj Ježiškovi. Radosť z novej živej hračky však často trvá len niekoľko dní, prípadne týždňov, potom hračka omrzí, o psíka sa musia starať rodičia, ktorí na to nemajú čas, a problém je na svete…

Nezriedka dospelé deti darujú psa svojim osamelým rodičom na dôchodku, aby mali spoločnosť a dôvod chodiť na prechádzky. Dar má byť milým a príjemným prekvapením, ale stáva sa, že výsledok je presne opačný.

To, že sa zviera páči darujúcemu ešte neznamená, že sa bude páčiť aj obdarovanému, čo môže viesť k nezhodám až konfliktom. Zviera sa tak stane nežiaducim a rodina sa ho chce zbaviť.

Keďže nechcené zvieratá väčšinou nemožno reklamovať a vrátiť, menia majiteľov, putujú do útulkov alebo sú vyhodené na ulicu.

 Začína to takto…

pes-vianoce

 a často končí takto…

pes-vianoce

…alebo takto…

pes-vianoce

Ilustračné fotografie. Zdroj – internet.

Kúpa alebo osvojenie zvieraťa by nemali byť nepremyslené a impulzívne. Vždy treba mať na pamäti, že sa jedná o živé tvory, ktoré vnímajú a cítia. Týka sa to predovšetkým psov a mačiek, ktoré veľmi ťažko znášajú, keď musia zmeniť majiteľov, alebo sa ocitnú v útulku, či na ulici, a často to má pre nich doživotné následky.

Rozhodnutie kúpiť alebo osvojiť si zviera by mala zvážiť celá rodina.  Výberu nového člena domácnosti je potrebné venovať dostatok času, veď sa jedná o záväzok na niekoľko rokov.

Potrebné je vybrať si vhodné plemeno, pohlavie, vek a v žiadnom prípade sa netreba nechať ovplyvniť módnymi trendmi alebo vonkajším výzorom psa.

Nutné je zvážiť svoje priestorové a časové  možnosti, ako aj ochotu chodiť so psom na pravidelné prechádzky alebo na cvičisko. Obzvlášť dôležitý je výber správneho plemena v rodinách s malými deťmi, odporúčané sú sučky menších pokojnejších plemien.

Dôležité je prehodnotiť aj finančnú stránku – aj zdravé zviera bude celoživotne potrebovať krmivo, očkovania, prípravky proti blchám a kliešťom a vnútorným parazitom, a iné potreby. Keď sa stane, že zvieratko ochorie, bude potrebovať nejaký chirurgický zákrok, alebo s ním majiteľ bude chcieť cestovať do zahraničia, náklady na veterinárnu starostlivosť ešte vzrastú.

Ak niekto chce zviera darovať, nemalo by to byť „prekvapenie“. Obdarovaný s tým musí súhlasiť a musí sa aktívne podieľať na výbere vhodného zvieraťa podľa svojich predstáv a možností..

Aj keď je rozhodnutie zadovážiť si zviera dôkladne premyslené, vianočné sviatky rozhodne nie sú vhodný čas na prinesenie zvieratka do domácnosti. Doba okolo Vianoc je príliš hektická, plná zhonu a stresu. V domácnosti sa obvykle striedajú návštevníci, je narušený bežný denný režim, atď. Veľmi stresujúce sú aj zvuky a svetelné efekty zábavnej pyrotechniky počas silvestrovských osláv.

Nové zvieratko potrebuje pokojnú atmosféru a väčšinou aj niekoľko týždňov, aby si zvyklo si na nové prostredie a oboznámilo sa s  členmi domácnosti. Obzvlášť to platí pre šteňatá odstavené od matky a pre psov z útulkov. Tieto zvieratá sú väčšinou veľmi citlivé a vystrašené zo zmeny prostredia.

Najlepšie je preto počkať s výberom, kúpou alebo adopciou zvieraťa na pokojnejšie obdobie roka, kedy sa v domácnosti ustáli režim a podmienky na aklimatizáciu zvieratka sú tak vhodnejšie.

V prípade, že sa budúci majiteľ rozhodne pre psíka alebo mačičku z útulku, mal by sa vopred podrobne informovať, či zviera nemá nejaké zdravotné problémy alebo problémy so správaním.

“Problémové” zvieratko by si mal osvojiť výlučne v tom prípade, keď má dostatok vôle tolerovať a riešiť jeho problémy, dostatok času a energie, aby sa mu mohol venovať, a aj dostatok finančných prostriedkov na prípadnú liečbu. 

Ak tieto požiadavky nespĺňa, nemal by si zobrať zviera z útulku, ale radšej by si mal zvieratko kúpiť od seriózneho chovateľa.

Práve Vianoce s túžbou darovať niečo úžasné sú obdobím, kedy sa mimoriadne darí rôznym „množiteľom“. Kúpou zvierat od množiteľov sa tak podporuje ich činnosť.

Záver

Každoročne skončí v útulku mnoho živých vianočných darčekov. V snahe predísť darovaniu psov a mačiek z útulku niektoré zariadenia v zahraničí neumožňujú adopcie zvierat v predvianočnom období.

Najdôležitejšie však je, aby si každý uvedomil, že zvieratá nie sú veci, ale živé bytosti, preto by nemali byť darčekom, ktorý sa po omrzení odloží alebo vyhodí.


Autor článku: MVDr. Zuzana Stražanová

© MVDr. Zuzana Stražanová. Článok môže byť šírený, kopírovaný a používaný iba pre nekomerčné účely, a to len v neskrátenej podobe a s uvedením autorky článku a zdroja s aktívnym odkazom.