• Program „Nič nie je zadarmo“

Program „Nič nie je zadarmo“

2018-07-06T13:08:31+01:00 Články, Poruchy správania|

Program „Nič nie je zadarmo“

  • pomôže zlepšiť správanie psa a naučí ho veriť svojmu majiteľovi a akceptovať ho
  • je to program, ktorý môže so svojím psom robiť každý, bez ohľadu na vek, veľkosť alebo typ osobnosti
  • program je nekonfrontačný a nepredstavuje riziko ani pre ľudí, ani pre psov
  • pomáha budovať sebadôveru psa tým, že sú mu poskytnuté jasné pravidlá a príjemné odmeny za dobré správanie; keď sa váš pes naučí dôsledne plniť vaše príkazy doma v málo stresujúcich podmienkach, je pre neho ľahšie splniť tieto príkazy, aj keď je rozrušený, úzkostný alebo agresívny
  • program je založený výlučne na pozitívnom odmeňovaní

Kedy je možné využiť tento program?

Program pomáha naučiť psa dobrému správaniu, preto je vhodný pri vynucovaní si pozornosti aj pri prejavoch strachu alebo agresivity.

Mnoho psov sa naučí ako dostať veci, ktoré chcú (maznanie, jedlo, maškrty, hry) tým, že sú milí, ale vnucujú sa. Dávajú svoje labky na ľudí, skáču na nich, vnucujú im svoju vôľu niekedy aj tým, že kňučia a štekajú, len aby dosiahli pozornosť. Používať program „Nič nie je zadarmo“ je ako učiť dieťa povedať „prosím a „ďakujem“.

Program pomáha znížiť úzkosť psa, zvýšiť jeho sebadôveru a pocit bezpečia. Je to tiež spôsob, ktorý naučí psa správnej komunikácii so známymi aj cudzími ľuďmi a inými zvieratami, a vám umožní mať situáciu vždy pod kontrolou.

Pravidlá programu:

1. Váš pes musí „pracovať“, aby dosiahol všetky „dobré veci“ v svojom živote.

„Práca“ = poslúchnutie povelu, ktorý pes dobre pozná. Používať sa môžu základné povely „sadni“, „ľahni“, „zostaň“, alebo aj zložitejšie a zábavné – podanie labky, pretáčanie sa na zemi, „mŕtvy chrobák“. Dobré je všetko, čo svojho psa naučíte.

Pri výcviku používajte len metódy pozitívneho posilnenia, t.j. neuposlúchnutie ignorujte, povel opakujte a výrazne psa odmeňte, keď príkaz splní správne.

„Dobré veci“ = všetko, čo váš pes chce a čo sa mu páči, napríklad: jedlo, maškrty, hry, maznanie, škrabkanie na bruchu a za ušami, prihováranie sa a zvítavanie, prechádzky, ležanie na gauči, atď.

2. Ignorovanie správania, ktorým sa pes vnucuje a niečo si vyžaduje

t.j. kňučania, štekania, drgania labkou, šťuchania, vyskakovania na majiteľa, atď.

Ignorovanie = žiadna pozornosť

Karhanie, odtláčanie psa od seba, dávanie povelov, sú všetko formy pozornosti. Namiesto toho sa ku psovi otočte chrbtom alebo odíďte bez slova z miestnosti.

3. Povel vydajte len raz

Keď váš pes nechce urobiť o čo ho žiadate, nedostane odmenu. Otočte sa k nemu chrbtom, odíďte preč alebo ho jednoducho ignorujte. O minútu povel zopakujte a dajte mu tak šancu získať niečo dobré.

4. Každý člen domácnosti a ktokoľvek, kto je pravidelne v kontakte s vaším psom, musí dodržiavať pravidlá programu.

5. Buďte trpezliví

Hlavne na začiatku. Môže trvať nejaký čas, kým pes pochopí, že si musí všetko čo chce naozaj zaslúžiť.